Cherry Blossom Race for ALS 5K
Congregation Gates of Heaven, Schenectady, NY
Sunday, May 15, 2011 10:15 A.M.

Race with Us [email protected]
Place Div/Tot  Name                Ag S City/town       St Time    Pace  
===== ======== =================== == = =============== == ======= ===== 
    1   1/10   Eric Young          19 M Latham          NY   16:38  5:21 
    2   1/3    Kahlil Scott Jr     20 M Cohoes          NY   17:04  5:30 
    3   1/12   Derrick Staley      52 M Ballston Lake   NY   17:09  5:32 
    4   2/10   Andrew Steenburgh   17 M Niskayuna       NY   17:51  5:45 
    5   1/13   Jon Rocco           44 M Colonie         NY   18:07  5:50 
    6   3/10   Connor Grant-Knight 17 M Malta           NY   18:38  6:00 
    7   1/6    Meghan Davey        25 F Rotterdam       NY   19:08  6:10 
    8   1/4    Shawn DeCenzo       37 M Niskayuna       NY   19:18  6:13 
    9   4/10   Benjamin Koller     18 M Rumford         RI   19:35  6:19 
   10   2/12   Thomas Locascio     52 M Albany          NY   19:36  6:19 
   11   2/13   Samual Mercado      48 M Wilton          NY   19:55  6:25 
   12   3/13   Dale Miller         41 M Schenectady     NY   20:20  6:33 
   13   4/13   John Splendido      40 M Niskayuna       NY   20:38  6:39 
   14   2/3    Jonathan Auyer      29 M                      20:49  6:42 
   15   2/4    Kevin McIlvain      33 M Delmar          NY   20:55  6:44 
   16   3/4    Alex Etringer       30 M Niskayuna       NY   20:59  6:46 
   17   3/12   Rick Knipper        50 M Niskayuna       NY   21:01  6:46 
   18   1/15   Janice Phoenix      49 F Schenectady     NY   21:05  6:47 
   19   5/13   Mark Blanchfield    44 M Schenectady     NY   21:18  6:52 
   20   4/12   Patrick Martin      57 M East Greenbush  NY   21:43  7:00 
   21   5/10   Drew Steele         19 M Niskayuna       NY   22:51  7:22 
   22   6/13   Mark Wyszomirski    46 M Albany          NY   23:21  7:31 
   23   7/13   Timothy Fecura      47 M Niskayuna       NY   23:27  7:33 
   24   6/10   Eric Steele         16 M Niskayuna       NY   24:00  7:44 
   25   8/13   Paul Rogers         43 M Johnstown       NY   24:01  7:44 
   26   9/13   Christopher LaFlamm 41 M Niskayuna       NY   24:10  7:47 
   27   5/12   Richard Kelly       54 M Schenectady     NY   24:18  7:50 
   28   7/10   Josh Shafer         15 M Guilderland     NY   24:39  7:56 
   29  10/13   David Lifferd       44 M Mechanicville   NY   24:43  7:58 
   30   2/15   Gail Doering        46 F                      24:50  8:00 
   31   3/15   Cindy Shafer        41 F Guilderland     NY   24:53  8:01 
   32   2/6    Katrin Auyer        28 F                      25:04  8:04 
   33   1/3    Lauren Serotta      11 F Niskayuna       NY   25:33  8:14 
   34   1/3    Owen LaFlamme       11 M Niskayuna       NY   25:34  8:14 
   35   1/11   Eileen Ragone       35 F Niskayuna       NY   25:35  8:14 
   36   6/12   Alan Leake          58 M Bennington      VT   25:41  8:16 
   37   1/8    Joan Celentano      57 F Schenectady     NY   25:43  8:17 
   38   3/6    Sara Clark          27 F New York        NY   25:45  8:18 
   39   2/11   Kris Diemer         39 F Schenectady     NY   25:47  8:18 
   40   7/12   Eric Parker         55 M Johnstown       NY   26:02  8:23 
   41   4/15   Taree Cassella      47 F Niskayuna       NY   26:25  8:31 
   42   3/11   Megan Collins       34 F Niskayuna       NY   26:26  8:31 
   43   8/10   Jacob Fecura        18 M Niskayuna       NY   26:29  8:32 
   44   4/11   Marcie Stoffer      37 F Niskayuna       NY   26:32  8:33 
   45   5/15   Stacy Lampman       44 F Niskayuna       NY   26:55  8:40 
   46   6/15   Claudia Jakobowski  41 F Schenectady     NY   26:56  8:41 
   47   7/15   Connie Carrigan     48 F Niskayuna       NY   27:01  8:42 
   48   3/3    Michael Coakley     25 M Latham          NY   27:02  8:42 
   49   2/3    Samantha Loucks-Bae 14 F Cobleskille     NY   27:05  8:43 
   50   8/15   Julie Leone         40 F Niskayuna       NY   27:15  8:47 
   51   2/8    Colleen Raney       56 F Schenectady     NY   27:25  8:50 
   52   4/4    PJ Lavigne          39 M Niskayuna       NY   27:27  8:51 
   53   9/15   Cindy Calderone     46 F Latham          NY   27:31  8:52 
   54   8/12   Kenny Hart          56 M Colonie         NY   27:32  8:52 
   55   4/6    Billie Bottomley    27 F Schenectady     NY   27:39  8:54 
   56   9/12   Marty Rosenbaum     55 M Albany          NY   28:08  9:04 
   57   3/3    Emily Steele        14 F Niskayuna       NY   28:15  9:06 
   58   9/10   Brandon Lahn-Schofi 17 M Schenectady     NY   28:21  9:08 
   59   2/3    Bill Marcinkowski   14 M Ballston Lake   NY   28:34  9:12 
   60  10/10   Adam Marcinkowski   16 M Ballston Lake   NY   28:36  9:13 
   61   1/1    Gillian Litynski    18 F Niskayuna       NY   28:39  9:14 
   62   1/2    Josephine Lawlor    62 F Colonie         NY   29:42  9:34 
   63   3/8    Anne McCoy          58 F                      29:47  9:36 
   64   5/11   Melissa Trout       32 F                      29:49  9:36 
   65   4/8    Dale Williams       56 F Niskayuna       NY   30:02  9:40 
   66   5/8    Gail Hein           59 F Altamont        NY   30:07  9:42 
   67  10/12   Baskin Mark         58 M Niskayuna       NY   30:20  9:46 
   68   3/3    Jeffrey Martin      12 M Niskayuna       NY   30:40  9:53 
   69  11/12   Gael Coakley        59 M Latham          NY   30:47  9:55 
   70   6/11   Jessica Underwood   32 F                      31:10 10:02 
   71   7/11   Bobbie Talmage      32 F Schenectady     NY   31:12 10:03 
   72   1/2    Joe Hein            61 M Altamont        NY   31:16 10:04 
   73  10/15   Carey Guerra        46 F S Goshen        CT   31:17 10:05 
   74   5/6    Sabrina Allen       27 F Albany          NY   31:18 10:05 
   75   6/8    Patti Schachter     53 F Niskayuna       NY   31:29 10:08 
   76   2/2    Daniel Doherty      62 M Albany          NY   31:37 10:11 
   77  12/12   Jonathan Roz        54 M                      32:14 10:23 
   78   8/11   Bethany Vena        34 F Niskayuna       NY   32:39 10:31 
   79  11/15   Bernice Ruzzo       42 F Schenectady     NY   32:47 10:33 
   80  11/13   Brian Flaherty      40 M Scotia          NY   33:21 10:44 
   81   9/11   Karen Rabinowitz    38 F Scotia          NY   33:23 10:45 
   82  12/15   Desiree Loucks-Baer 46 F Cobleskille     NY   34:28 11:06 
   83  13/15   Tammy Lawyer        43 F Central Bridge  NY   35:33 11:27 
   84   2/2    Penny Cushman       67 F Albany          NY   35:53 11:33 
   85   7/8    Patricia Phillips   59 F Castleton       NY   35:54 11:34 
   86   8/8    Mara McErlean       53 F                      36:07 11:38 
   87   6/6    Karherine Nelson    27 F Schenectady     NY   36:08 11:38 
   88  14/15   Kelly Student       47 F Albany          NY   37:45 12:09 
   89  12/13   Heath Rockwood      42 M                      38:16 12:19 
   90  15/15   Tamara Harrow       41 F Niskayuna       NY   38:17 12:20 
   91  10/11   Michelle Ostrelich  38 F Niskayuna       NY   38:18 12:20 
   92  11/11   Sheryl Brown        31 F                      39:55 12:51 
   93  13/13   Joe Cavazos         40 M Albany          NY   41:43 13:26 


                 ********** MALE OVERALL AWARD ***********
    1 Eric Young          19 Latham          NY   16:38 

                ********** FEMALE OVERALL AWARD ***********
    1 Meghan Davey        25 Rotterdam       NY   19:08 

                          MALE AGE GROUP:  1 - 14
    1    34 Owen LaFlamme       11 Niskayuna          NY   25:34 

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
    1    33 Lauren Serotta      11 Niskayuna          NY   25:33 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1     4 Andrew Steenburgh   17 Niskayuna          NY   17:51 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1    61 Gillian Litynski    18 Niskayuna          NY   28:39 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 29
    1     2 Kahlil Scott Jr     20 Cohoes             NY   17:04 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
    1    32 Katrin Auyer        28                         25:04 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1     8 Shawn DeCenzo       37 Niskayuna          NY   19:18 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1    35 Eileen Ragone       35 Niskayuna          NY   25:35 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1     5 Jon Rocco           44 Colonie            NY   18:07 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1    18 Janice Phoenix      49 Schenectady        NY   21:05 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1     3 Derrick Staley      52 Ballston Lake      NY   17:09 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1    37 Joan Celentano      57 Schenectady        NY   25:43 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 99
    1    73 Joe Hein            61 Altamont           NY   31:16 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
    1    63 Josephine Lawlor    62 Colonie            NY   29:42